Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН разговараше за Ирак


Советот за безбедност на Обединетите нации разговараше за состојбата во Ирак каде што неделава бунтовниците од Исламска држава Ирак и Левант, двете групи што се поврзуваат со Ал-каеда преземаа два главни ирачки града, Тикрит и Мосул.

Рускиот амбасадор и претседавач со советот Виталиј Чуркин рече дека пратеникот на ОН за Ирак, Николај Младенов преку видео врска им соопштил дека нема непосредна опасност од ширење насилствата кон Багдад.
XS
SM
MD
LG