Достапни линкови

logo-print

НАТО го осуди заробувањето турски државјани во Ирак


 Андерс Фог Расмусен

Андерс Фог Расмусен

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен повика денеска во Мадрид на итно ослободување на околу 50 турски државјани заробени во конзулатот во Мосул, но истовремено ја отфрли можноста за воена интервенција на Алијансата во Ирак. Борците на Исламистичката држава на Ирак и Левант кои од вторникот зазедоа повеќе градови во таа земја се приближуваат кон Багдад. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу претходно им се закани на исламситичките бунтовници со најостри мерки доколку ги загрозат животите на киднапираните.
XS
SM
MD
LG