Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун побара солидарност со Ирак


Советот за безбедност на ОН треба денеска да се состане за ситуацијата во Ирак додека сунитски бунтовници напредуваат во нивната офанизва.

Имено, милитантите на „Исламска држава Ирак и Левант“ ја презедоа контролата врз Мосул и Тикрит и киднапираа 80 турски државјани.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја повика меѓународната заедница да покаже солидарност со Ирак. Белата куќа оценувајки дека безбедносната ситуација е влошена во текот на изминатите 24 часа, вети помош за Ирак.

Ирачкиот парламент пак треба да се состане денеска по барање на премиерот Нури ал Малики за да прогласи вонредна состојба.

Милитантите држат делови од Рамади и Фалуџа во западната провинција Анбар. „Исламската Држава Ирак и Левант“ контролира и делови од североисточна сириска провинција Ал Ракџа и сака да воспостави исламска држава во областите на двете страни на границата.
XS
SM
MD
LG