Достапни линкови

logo-print

Во Сао Паоло денеска нема да има штрајк


Вработените во метротото во Сао Паоло нема да одржат штрајк на денот на отварањето на Мундијалот

Вработените во метрото во бразилскиот град Сао Паоло решија да не го продолжат штрајкот, кој би предизвикал проблеми во движењето на фудбалските навивачи, кои денеска ќе го проследат натпреварот на отварањето на Светското првенство во фудбал.

По петте дена штрајк, кои предизвикаа хаос во 20 милионскиот мегалополис, вработените во метрото одлучија да не го продолжуваат штрајкот и покрај тоа што властите не ги исполнија нивните барања да бидат вратени на работи 42-ца нивни отпуштени колеги.

„Застанавме пред една многу силна Влада и го парализиравме најголемиот град во Латинска Америка. Добивме значително зголемување на платите, но решивме да запреме“, изјави претседателот на синдикатот.
XS
SM
MD
LG