Достапни линкови

logo-print

Исламистичкото движење на Узбекистан одговорно за нападот во Карачи


Аеродромот во Карачи

Аеродромот во Карачи

Исламистичкото движење на Узбекистан, ја превзеде одговорноста за нападот врз аердромот во Kарачи, Пакистан. Во денешното соопштение, оваа група тврди дека 10-мина нејзини борци се жртвувале за време на нападот, во кој беа убиени и 27 лица. Исламистичкото движење на Узбекистан, кое е активно во Авганистан и во Пакистан, е на американската листа на терористички организации. Портпарол на пакистанските талибанци изјави дека нападот бил изведен заеднички.
XS
SM
MD
LG