Достапни линкови

logo-print

Обама фрустриран од неусвојувањето мерки против оружјето


Американскиот претседател Барак Обама изрази фрустрираност од неизгласувањето на мерките за поголема контрола на оружјето во САД. До ваквиот став на Обама доаѓа по неколкуте случаи на престрелки во земјата, од кои, најновата вчера во училиште во Орегон, во која загинаа две лица. Во почетокот на 2013-та Обама предложи закони за поголема контрола на оружјето, но тие пропаднаа по притисоците од лоби групите за производство на оружје.
XS
SM
MD
LG