Достапни линкови

logo-print

Порошенко побара хуманитарен коридор за источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди создавање хуманитарни коридори за да се овозможи граѓаните да се извлечат од источните региони каде што борбите со про-руските сепаратисти продолжуваат.

Планот има за цел да се спречат нови жртви во зоната на анти - терористичката операција. Министерството за надворешни работи на Украина вчера соопшти дека Москва и Киев постигнале "меѓусебно разбирање" за клучните делови од планот предложен од страна на Порошенко за прекин на насилството на истокот на земјата.
XS
SM
MD
LG