Достапни линкови

logo-print

Разговорите за иранската нуклеарна програма во критична точка


САД се надеваат дека директните разговори со Иран што се одржуваат во Женева ќе доведат до напредок во разговорите за нуклеарната програма на Техеран. Крајниот рок за постигнување траен договор е 20 јули. Портпаролката на Стејт департментот Хери Харф рече дека САД не виделе „доволно реализам на маса“ и додаде дека разговорите се во критична точка.

„Се надеваме дека разговорите, како и другите билатерални дискусии, може да ни помогнат да дојдеме до посакуваната цел“, рече таа.

Претходно, иранскиот заменик министер за надворешни работи Абас Аракчи, кој е шеф на иранскиот преговарачки тим, оцени дека првиот ден од разговорите во Женева бил „позитивен и конструктивен“. Иран и шесте светски сили се обидуваат до 20 јули да постигнат сеопфатен договор за разрешување на деценискиот спор за иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG