Достапни линкови

logo-print

Русија против одлуката на Бугарија за Јужниот тек


Рускиот амбасадор во Европската унија Владимир Чизов

Рускиот амбасадор во Европската унија Владимир Чизов

Рускиот амбасадор во Европската унија Владимир Чизов денеска ја критикуваше одлуката на Бугарија да ја суспендира работата на гасоводот Јужен тек, опишувајќи ја како скриена примена на економските санкции против Русија. Бугарскиот премиер Пламен Орешарски вчера изјави дека ја суспендира работата на гаоводот поради критиките од Брисел и од Вашингтон. Европската унија ја предупреди Бугарија дека со гасоводот ќе ги прекрши трговските правила во рамките на Унијата.
XS
SM
MD
LG