Достапни линкови

logo-print

Шефот на кинеската дипломатија во посета на Индија


Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји

Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска во Њу Делхи треба да се сретне со индискиот премиер Нарендра Моди и со претседателот Пранаб Мухерџи. Ванг, специјален пратеник на кинескиот претседател Кси Џинпинг, планира да го покани индискиот претседател да го посети Пекинг подоцна овој месец.
Ванг вчера допатува во дводневна посета на Индија, по што имаше средба со својот колега Сушма Сварај. Шефот на индиската дипломатија изјави дека имале продуктивна и суштинска дискусија.
Индискиот премиер Моди ја отвора политиката спрема традиционалниот ривал Кина, и покрај неговата репутација како тврд националист. Тој во минатиот месец се сретна и со пакистанскиот премиер Наваз Шариф и го покани кинескиот претседател Кси да го посети Њу Делхи подоцна оваа година.
XS
SM
MD
LG