Достапни линкови

logo-print

Руска телевизија апелира да се ослободат двајцата исчезнати новинари во Украина


Менаџментот на рускиот телевизиски канал Звезда апелираше до украинскиот претседател Петро Порошенко да помогне за да се осигура ослободувањето на двајца нивни новинари кои се исчезнати во источна Украина од четврти јуни.
Исто така во денешното соопштение руското министерство за надворешни работи побара од Киев да преземе итни мерки за безусловно ослободување на двајцата руски државјани.
Телевизијата Звезда на нејзината официјална интернет-страница соопшти дека тонецот Андреј Сушенков и камерманот Антон Малишев официјално влегле во Украина на 4 јуни за да ја следат инаугурацијата на Порошенко што се одржа денеска.
Но контактот со нив бил изгубен откако биле сопрени на контролна точка во регионот Доњецк на патот кон Славјанск.
XS
SM
MD
LG