Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност со осуда за обидот за атентат во Авганистан


Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди обидот за атентат врз кандидатот за претседател на Авганистан Абдула Абдула барајќи мирна транзиција на новата влада.
Абдула заврши со повреди во обидот за атентат кој се случи вчера кога две експлозии беа насочени кон неговата колона возила. Во нападот кој доаѓа на само една недела пред втората рунда претседателски избори загинаа најмалку десет лица.
Во соопштението на Советот за безбедност на ОН се наведува и дека ниту еден терористички акт нема да го одврати Авганистан од патот по кој е тргнат и кој води кон мир, демократија и стабилност, цели кои се поддржани од луѓето, владата и од меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG