Достапни линкови

logo-print

Москва со критики до самитот на Г7


Рускиот премиер Дмитри Медведев ја критикуваше изјавата на лидерите на Г7 кои во Брисел остро го осудија руското мешање во украинските суверени работи. Тој на денешната седница на владата како циничен го оцени повикот на Г7, украинските власти да го задржат одмерениот одговор на бунтот на сепаратистите во источна Украина. Според него, украинските власти лажат дека немало бегалци од таа земја. „Секој ден во областа на Ростов доаѓаат бегалци од Украина“, изјави Медведев.
XS
SM
MD
LG