Достапни линкови

logo-print

Израел ќе гради нови илјада доселенички домови


Израелското радио јави дека Министерството за домување распишало тендер за илјада нови домови за еврејски доселеници на Западниот Брег, територија која палестинците сметаат дека ќе биде дел од нивната идна држава. До ова дојде откако беше формирана влада на палестинско единство меѓу Фатах на претседателот Махмуд Абас и исламистичкиот Хамас. Соединетите држави соопштија дека планираат да соработуваат со новата влада, а Израел изрази длабока разочараност поради тоа.
XS
SM
MD
LG