Достапни линкови

logo-print

Земјотрес во Лос Анџелес


Американскиот Геолошки институт соопшти дека земјотрес со сила од 4,2 степени го погоди западниот дел на Лос Анџелес. Новинските агенции јавуваат дека немало извештаи за штети или жртви. Калифорнија се наоѓа на таканаречениот „оген прстен“ околу Пацификот каде што земјотресите се многу честа појава. Сеизмолозите предвидуваат дека во наредниве 30 години е можно Калифонија да биде погодена од земјотрес кој би предизвикал големи штети.
XS
SM
MD
LG