Достапни линкови

logo-print

Забрането пушење во руските кафеани


Денеска стапува на сила забраната за пушење во угостителски објекти во Русија, каде што се проценува дека има околу 44 милиони пушачи. Ова се последните мерки за промовирање здрав начин на живот на претседателот Владимир Путин. Минатата година пушењето беше забрането во владините згради, а денеска забраната се проширува и на рестораните, хотелите, баровите и возовите. Цигарите од денеска не смеат да бидат изложени на видно место во продавниците, а не може да се продаваат во киосци. Сопствениците на барови и ресторани остро се спротивставуваат на забраната, при што 82 од нив очекуваат намалување на прометот.
XS
SM
MD
LG