Достапни линкови

logo-print

Меркел го подржува Јункер за нов претседател на Европската Комисија


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска му даде подршка на поранешниот шеф на дипломатијата на Луксембург, Жан Клод Јункер за нов претседател на Европската Комисија. Во обраќање во Регенсбург, Меркел образложи дека тоа се должи на фактот што централно – десничарските партии се покажаа како најсилни на изборите за Европскиот парламент и затоа Јункер би требало да дојде на чело на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG