Достапни линкови

logo-print

На Крим задржани четворица украински националисти


Дмитри Јарош, лидер на украинскиот Десен сектор

Дмитри Јарош, лидер на украинскиот Десен сектор

Руската Федерална служба за безбедност соопшти дека на Крим уапсила четворица припадници на украинската националистичка организација Десен сектор. Се наведува дека тие се осомничени за планирање терористички напади во Симферопол, Јалта и Севастопол. Претходно, украинското министерство за надворешни работи соопшти дека филмскиот режисер Олег Сенцов и уште двајца украинци биле уапсени од руските власти на Крим и оти потоа биле пренесени во затвор во Москва.
XS
SM
MD
LG