Достапни линкови

logo-print

Парламентот во Абхазија бара оставка од Претседателот


Александар Анкваб

Александар Анкваб

Парламентот на грузискиот сепаратистички регион Абхазија усвои мерка во која се повикува претседателот на регионот да се повлече од функцијата. Само 21 член на Парламентот од 35 биле присутни на седницата кога се одржало гласањето за Александар Анкваб да поднесе оставка пред официјално да му заврши амндатот. Опозицијата соопшти дека формирала привремен совет на народот со цел да се зачува редот во регионот.
XS
SM
MD
LG