Достапни линкови

logo-print

Жестоки борби кај Словјанск


Украинскиот привремен претседател Олександар Турчинов изјави дека 14 војници, вклучувајќи и еден генерал загинале откако проруските сепаратисти собориле воен хеликоптер во близина на Словјанск каде што имало интензивни борби. Украинските владини сили ја продолжуваат офанзивата против сепаратистите на истокот на Украина. Тие пак денеска соопштија дека држат четворица посматрачи на ОБСЕ кои исчезнаа во почетокот на неделата. Во меѓувреме, Русија побара од владата во Киев да ја запре офанзивата и побара од Западот да ја спречи катастрофата во Украина.
XS
SM
MD
LG