Достапни линкови

logo-print

Бремена жена каменувана до смрт во Пакистан


Каменуваната жена во Лахоре

Каменуваната жена во Лахоре

Пакистанската полиција трага по лицата кои каменувале до смрт бремена жена бидејки се омажила без дозвола на нејзиното семејство. 25 годишната Фарзана Парвин и нејзиниот сопруг биле нападнати од десетина луѓе, вклучувајки и нивни роднини, пред судот во Лахоре. Нејзиниот сопруг изјави дека полицијата била во близина, но не реагирала и не го запрела каменувањето.
Високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации, Нави Пилај, ја повика пакистанската влада да превземе итни мерки за забрана на така-наречените убиства од чест.
XS
SM
MD
LG