Достапни линкови

Полицијата во Астана ги апси противниците на Евро-азијската економска унија


Астана, 29.05.2014, Лукашенко, Назарбаев, Путин

Астана, 29.05.2014, Лукашенко, Назарбаев, Путин

Полицијата во главниот град на Казахстан, Астана, упасила десетици активисти кои протестирале против влегувањето на нивната земја во Евро-азијската економска унија. Тие носеле маски на лицето и транспаренти на кои пишувало: Заштитете се од рускиот империјалистички вирус. Полицијата им ги запленила и мобилните телефони и камерите. Пред два дена, во близина на Астана беа уапсени 7-мина активисти и 3-ца новинари, меѓу кои и дописникот на Радио Слободна Европа, кој известуваше од вкаов сличен протест. Во Астана денеска претседателите на Русија, Казахстан и Белорусија го потпишаа договорот за формирање на Евро-азијската економска унија.
XS
SM
MD
LG