Достапни линкови

logo-print

Карзаи ја поздрави одлуката за американските војници


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја поздрави одлуката на САД дека ќе заврши активното воено присуство во Авганистан до крајот на 2016. Тој рече дека крајот на американското воено присуство и преземањето на одговорноста од авганистанските сили за безбедност е главна желба на двајцата претседатели, Владата и на народот на Авганистан. Американскиот претседател Барак Обама рече дека американските војници ќе останат во советодавна улога до крајот на 2016 година, под претпоставка дека долгоодложуваниот безбедносен договор помеѓу двете земји ќе биде потпишан од следната авганистанската влада.
XS
SM
MD
LG