Достапни линкови

logo-print

Меркел ја критикуваше руската анексија врз Крим


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека лекциите од двете светски војни ја натерале да заземе цврст став против руската анексија врз Крим. Вчера на отворањето на изложба за Првата светска војна, Меркел рече дека руската анексија врз Крим е неприфатлива. Територијалниот интегритет е темелот столб на нашата повоената европска цел, дополни Меркел. Таа истакна дека ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин идната недела во Франција на церемонијата на одбележување на годишнината од Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG