Достапни линкови

logo-print

Ал Сиси води на изборите во Египет


Почетното пребројување на гласовите од претседателските избори во Египет покажува дека поранешниот воен командант на земјата, Абдел Фатах ал-Сиси, води со околу 93 проценти од гласовите. Ова се резултатите од околу 15 проценти од избирачките места во земјата.
Сиси, кој го собори исламистичкиот претседател Мухамед Морси во јули минатата година, се очекува да го порази единствениот кандидат на изборите Hамаден Сабах.
По три дена од гласањето кое заврши синоќа Муслиманското братство на Морси ги повика своите приврзаници да ги бојкотираат изборите.
XS
SM
MD
LG