Достапни линкови

logo-print

Како се откри името на агентот на ЦИА во Авганистан


Главниот адвокат на претседателот Барак Обама добил задача да истражи како име на висок официјален претставник на ЦИА во Авганистан е случајно откриено на илјадници новинари.
Портпаролката на Белата куќа Кетлин Хајден изјави дека главниот советник на Нил Егелстоун, исто така, ќе даде препораки и за тоа како да се обезбеди такво нешто не се случи повторно.
Името на службеникот беше вклучено од страна на персоналот на американската амбасада на листата на американски официјални лица кои се сретнаа со Обама за време на ненајавена посета на Авганистан на 25 мај.
Листата беше испратен во "Вашингтон пост" од новинар кој потоа ја испрати до прес листата на Белата куќа.
XS
SM
MD
LG