Достапни линкови

logo-print

Нигериската војска знае каде се киднапираните девојчиња


Високи претсавници на војската на Нигерија соопштија дека откриле каде се наоѓаат над 200 девојчиња грабнати од милитантната исламистичка организација Боко Харам, но ја отфрила можноста да употребат сила за нивно спасување. Тоа, според нив, би претставувало смртна опасност за девојчињата кои беа киднапирани пред седум недели. Нигеријската војска и владата се соочија со големи критики дома и во светот, бидејќи не се обидуваат да ги спасат девојчињата.
XS
SM
MD
LG