Достапни линкови

logo-print

Прорускиот лидер Пушлин бара помош од Путин


Денис Пушилин

Денис Пушилин

Лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк Денис Пушилин денеска изјави дека поради последните напади на украинските сили врз аеродромот во Доњецк бил принуден лично да се пожали кај рускиот претседател Владимир Путин. „Доњецк и неговите предградија во најскоро време можат да се најдат на работ на хуманитарна катастрофа“, изјави Пушилин. Најмалку два украински хеликоптера била вклучени во денешните напади врз меѓународниот терминал на аеродромот во Доњецк кој е под контрола на проруските бунтовници.
XS
SM
MD
LG