Достапни линкови

logo-print

ЕУ подготвена да соработува со Порошенко


Петро Порошенко

Петро Порошенко

Европската унија денеска изрази подготвеност за тесна соработка со идниот украински претседател Петро Порошенко кој победи на вчерашните избори. Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија Херман Ван Ромпуј и Жозе Мануел Баросо оценија дака успехот на украинските избори претставува голема етапа за смирување на тензиите и за враќање на безбедноста во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска ја изрази подготвеноста на Москва за прагматичен и рамноправен дијалог со новите власти во Киев.
XS
SM
MD
LG