Достапни линкови

logo-print

Моди положи заклетва како нов премиер на Индија


Нарендра Моди

Нарендра Моди

Нарендра Моди положи заклетва на функцијата индиски премиер на денешната церемонија на која присуствуваа странски гости, меѓу кои, и пакистанскиот премиер Наваз Шариф. Тој е прв пакистански премиер кој присуствувал на инаугурација на индиски лидер од создавањето на двете држави во 1947 година. Пакистан и Индија досега водеа три војни за спорниот хималајски регион Кашмир. Моди и неговата Баратија Џаната партија убедливо победија на општите избори во Индија.
XS
SM
MD
LG