Достапни линкови

logo-print

Борби на аеродромот во Доњецк


На главниот аеродром во источниот украински град Доњецк се водат борби, јавија АФП и Ројтерс, наведувајки дека се слушаат експлозии и се гледал чад.

Украинската армија се обидела да ја поврати контролата врз аеродромот кој беше затворен по интервенцијата на вооружените про руски сепаратисти.

До ова доаѓа откако лидерот на сепаратистичката Народна Република Доњцк соопшти дека наметнува воен закон во регионот со цел да се расчистела територијата од „непријателските украинските сили."
XS
SM
MD
LG