Достапни линкови

logo-print

Петмина милитанти убиени во операција во Ингушетија


Петмина милитанти се убиени во безбедносна операција во невралгичната руска северно- кавкашка република Ингушетија. Отсекот на Министерството за внатрешни работи во Ингушетија, соопшти дека безбедносната операција била спроведена во селото Сагопши, во областа Малгобек на 24 мај.
Безбедносните сили барале милитанти во дом каде што престојувал полицаец.
Милитантите одбиле да се предадат и отвориле оган врз безбедносните сили.
Сите петмина милитанти се убиени кога безбедносните сили возвратиле на огнот. Полицаецот и неговата сопруга, исто така, сеубиени.
Лидерот на Ингушетија Јунус-Бек Јевкуров изјави дека убиените милитанти биле одговорни за убиството на секретарот на Советот за безбедност на Ингушетија, Ахмед Kотиев, во август минатата година.
XS
SM
MD
LG