Достапни линкови

logo-print

Убиен демонстрант во Турција


Еден човек бил убиен од залутан гумен куршум во Турција за време на судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти.

Турски официјални лица соопштија дека 30 годишниот маж не бил на протестот, туку присуствувал на погреб кога полицијата се пресметувала со насобраните граѓани кои биле во близина. Човекот бил погоден во главата од гумен куршум, а починал неколку часа подоцна во болница.

Демонстрантите протестираат поради владиниот неуспех да обезбеди безбедносни стандарди во приватниот рудник во Сома во кој минатата недела загинаа 300 работници.
XS
SM
MD
LG