Достапни линкови

logo-print

Украина бара итна седница на Советот за Безбедност на ОН


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук побара итна седница на Советот за Безбедност на Обединетите Нации поради борбите во источна Украина. Јацењук денеска изјави дека сакаат да презентираат докази оти Русија се обидува да го ескалира конфликтот и да ги наруши претседателските избори кои се закажани за 25-ти овој месец. Претходно, украинското министерство за одбрана соопшти дека 9-мина припадници на украинските безбедносни сили загинале, а 18 биле повредени во текот на изминатата ноќ при престрелка со про-руски сепаратисти во источна Украина.
XS
SM
MD
LG