Достапни линкови

logo-print

Неколку убиени во напад врз пазар во западна Кина


Неколку луѓе биле убиени кога на еден пазар била фрлена бомба од две возила во движење. Нападот се случил во Урумки, главниот град на Ксинџијанг, регион кој е претежно населен со муслиманските Ујгури.
Пекинг наведува дека тој регион се соочува со терористички закани од сепаратисти кои се водени од исламскиот екстремизам. Групите за човекови права велат дека економската нееднаквост и верската репресија на Ујгурите се причина за немирите.
XS
SM
MD
LG