Достапни линкови

logo-print

Во Пакистан убиени десетици милитанти


Пакистанската војска соопшти дека во воздушни напади изведени денеска во регионот на границата со Авганистан биле убиен триесетина милитанти, вклучувајќи и неколкумина нивни команданти. Во меѓувреме, локалните медиуми јавија дека во офанзивата на пакистанската војска во текот на изминатата ноќ во Северен Вазиристан биле убиени 80 талибанци. Тие од 2007 година се борат против властите во Исламабад и во минатиот месец го прекинаа примирјето што требаше да создаде услови за мировни разговори меѓу двете страни.
XS
SM
MD
LG