Достапни линкови

logo-print

Седумнаесет мртви во сообраќајна несреќа во Индија


Седумнаесет луѓе починале во автобуска несреќа во индискиот дел на Кашмир.
Полицијата соопшти дека 30 други биле повредени кога автобусот се исклучил од планинскиот пат и паднал во длабока клисура. Автобусот патувал во текот на ноќта од Џаму до Сринагар. Причината за несреќата се уште не е позната.
Индија ги има најкрвавите патишта во светот каде што годишно умираат 110.000 луѓе. Повеќето несреќи се предизвикани од несовесно возење, лошо одржувани патишта и стари возила.
XS
SM
MD
LG