Достапни линкови

logo-print

Кина шпионирала американски компании


Соединетите држави денеска обвинија петмина кинески воени претставници за сајбер шпионирање на неколку американски компании од областа на нуклеарната и соларната енергија и металската индустрија. Во медиумите се објавени имињата на обвинетите и, според Вашингтон пост, сите биле припадници на Кинеската Народно ослободителна армија. Се потсетува дека Кина формирала воена единица со задача да краде интелектуална сопственост и владини тајни во светот.
XS
SM
MD
LG