Достапни линкови

logo-print

Груевски доби мандат да формира нова влада


Никола Груевски

Никола Груевски

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за формирање влада на Никола Груевски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, која освои најмногу пратенички места на неодамна одржаните вонредни парламентарни избори. Според Уставот, мандатарот од партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Парламентот, во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, треба да биде избрана во Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, најдоцна на 16 јуни.
XS
SM
MD
LG