Достапни линкови

logo-print

Адвокатите на Младиќ во Хаг тврдат дека нема докази против него


Адвокатите на Ратко Младиќ денеска ја започнаа одбраната на поранешниот воен лидер на босанските срби пре Меѓународниот суд за воени злосторства во екс Југославија. Младиќ се соочува со 11 обвиненија, вклучувајки и геноцид и злосторства против човештвото за време на војната во Босна и Херцеговина. Бранителите на Младиќ тврдат дека нема доволно докази против него. Младиќ беше уапсен во 2011-та година, кога беше пренесен во Хаг, а процесот против него започна во мај 2012-та. Инаку, тој одби да да сведочи во процесот против Радован Караџиќ.
XS
SM
MD
LG