Достапни линкови

logo-print

Либија пред нова голема криза


Група вооружени лица вчера упаднаа во парламентот на Либија во Триполи. Поранешниот генерал Калифа Хафтар изјави дека упадот го извршиле негови приврзаници и оти не станува збор за државен удар, туку за акција за отстранување на исламистичките радикали. Привремената влада на Либија денеска го осуди нападот врз парламентот и истакна дека ќе ја игнорира декларацијата на генералнот. Аналитичарите сметаат дека Либија е пред нова криза по соборувањето на диктаторот Моамер Гадафи пред три години, бидејки во земјата дејствуваат повеќе вооружени групи. Агенциите јавуваат дека денеска имало престрелки во источниот град Бенгази.
XS
SM
MD
LG