Достапни линкови

logo-print

Поднесени апликациите за учество на изборите во Косово


Апликации за учество на на вонредните парламентарни избори во Косово кои треба да се одржат на осми јуни доставиле 31 субјект. Од нив 19 се политички партии, седум граѓански иницијативи еден независен кандидат и четири коалиции. Меѓу четирите коалиции е и коалицијата на Гораните (Македонци од областа Гора). За 120 пратенички мандати во трка се 2.113 кандидати.
XS
SM
MD
LG