Достапни линкови

logo-print

Иран не ја исклучува опцијата за постигнување нуклеарен договор


Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф изјави дека се уште е можно да се постигне договор со светските сили за нуклеарната програма на земјата. Тој на твитер напишал дека договорот е можен, но илузиите треба да си одат, а шансите не треба да бидат повторно пропуштени.
Неговиот коментар доаѓа, откако шесте светски сили ја завршија четвртата рунда нуклеарни преговори во Виена на 16 мај без да биде забележан некаков напредок. Преговорите ќе продолжат во наредниот месец.
XS
SM
MD
LG