Достапни линкови

logo-print

Сепаратистите во Доњецк ќе одржат парламентарни избори во септември


Про руските сепаратисти во Доњецк денеска објавија дека во тој регион ќе има парламентарни избори на 14 септември. Лидерот на сепаратистите во Доњецк Денис Пушилин пред собраната толпа од околу 1.000 луѓе на плоштадот Ленин рече дека секој од присутните граѓани ќе биде вклучен во изборниот процес. Претходно агенциите јавија дека во околината на Словјанск имало борби во текот на ноќта и оти имало убиени. Украинските агенции објавија дека четири украински војници биле повредени во немирите.
XS
SM
MD
LG