Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја се извини за уривањето на зградата


Властите на Северна Кореја денеска се извинија за несреќата со уривањето на станбената зграда во Пјонгјанг при што загинаа стотици лица. Несреќата се случи во вторникот, но медиумите во Северна Кореја дури денеска тоа го соопштија. Засега познато е дека во недовршената здграда од 23 ката биле вселени 93 семејства. Агенциите јавија дека несреќата се случила поради лошиот надзор врз изградбата.Спасувачките екипи и натаму трагаат по преживеани под урнатините .
XS
SM
MD
LG