Достапни линкови

logo-print

СДСМ ќе го тужи Собранието на Македонија


СДСМ најави тужба до Управниот суд против Собранието на Република Македонија за, како што се наведува, насилното верификување на мандатите на кандидатите за пратеници од опозицијата.

„Тужбата ја поднесуваат сите кандидати за пратеници кои со изјави на нотар се откажаа од пратеничките мандати. Од Управниот суд бараме поништување на донесената противзаконска и противуставна одлука на Собранието за верификација на мандатите, рече портпаролот Петре Шилегов на прес-конференција.

Според СДСМ, Собранието го повредило уставното право на избор на кандидатите за пратеници од опозицијата, а со верификацијата на мандатите свесно ја загрозиле егзистенцијата на тие луѓе.
XS
SM
MD
LG