Достапни линкови

logo-print

Се уште имало затрупани рудари во рудникот во Сома


Турскиот министер за енергетика Танер Јилдиз изјави дека најмногу уште 19 лица се уште биле затрупани во рудникот Сома по несреќата во вторникот. Според него, бројот на загинати рудари би требало да биде околу 300 лица, пренесува турската приватна телевизија НТВ. Вкупно 19 семејства јавиле дека имаат свој близок во рудникот. Соодветно на тоа, сметаме дека може да го утврдиме конечниот број на жртвите во несреќата во рудникот на 300 или 301 лице, изјави Јилдиз.
XS
SM
MD
LG