Достапни линкови

logo-print

Опозицијата убедливо победи на изборите во Индија


Првичните резултати од изборите во Индија покажуваат дека убедлива победа однесе опозициската Баратија Џаната партија на лидерот Наредра Моди. Владејачката Конгресна партија на Индија веднаш го призна поразот нечекајќи ги официјалните резултати. Според некои изборни проекции, Баратија Џаната партијата би можела да има апсолутно мнозинство во парламентот кој има 543 места. На овие избори кои почнаа на 7 минатиот месец е забележан рекорден одѕив, односно над 66 насто од 814 милиони со право на глас.
XS
SM
MD
LG