Достапни линкови

logo-print

Во Србија продолжува справувањето со поплавите


Српските новински агенции јавуваат дека од изутрината центарот на Обреновац бил под вода за што биле упатени дополнителни сили од Секторот за вонредни ситуации за да извршат евакуација во тој град, но и во Лазаревац и Уб. Поради високиот водостој на реките била извршена делумна евакуација на жителите на Параќин и Јагодина. По барање на српското раководство, Русија испрати 70 спасувачи со неопходна опрема за такви ситуации. Српската влада вчера прогласи вонредна состојба во државата. Дождот во некои делови на Србија постојано врне повеќе од 36 часови и предизвика поплави во 18 општини во централниот и западниот дел на земјата.
XS
SM
MD
LG