Достапни линкови

logo-print

Романија со најголем три месечен раст во ЕУ


Романија оствари најголем економски раст меѓу државите од Европската унија во првото тримесечје на 2014 година во однос на истиот период лани.

Според денеска објавените податоци на Еуростат, регистрира втор квартал по ред највисок раст на БДП меѓу државите во ЕУ, откако последното тримесечје минатата година земјата регистрира раст на БДП од 5,1 отсто на годишна основа.
XS
SM
MD
LG